Anında Çözüm
+3 oy
119 kez görüntülendi
Üniversite sinavina nasil calismaliyim hangi taktikleri yapabiliim ?
önce Diğer kategorisinde Yeni Üye tarafından | 119 kez görüntülendi

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6 Cevaplar

0 oy
En İyi Cevap

Üniversiteyi derece ile kazanan birkaç öğrencinin nasıl hazırlandığını anlattıkları bir konuşmalarına denk gelmiştim televizyonda.

Planlı çalıştıklarından ve kendilerine zaman ayırdıklarından bahsetmişlerdi.

Daha önce sınava girmiş başarılı olan öğrencilerin videolarını izleyebilirsin. Neler yapmışlar, nasıl bir yol izlemişler...Bu hem seni motive edecektir hem de onlardan çok şey öğrenebilirisin.

1-Plan Yapmak: Günde ne kadar çalışacağını ve hangi konuya çalışacağını belirlemek önünü görmen açısından iyi olacaktır. Bir kağıda bunları yazmak konu çalıştıktan sonra bir tik işareti koymak küçük ancak faydalı bir yöntemdir.

2-Çalışma Zamanını Belirlemek: Zihnimizin yeni şeyler öğrenmeye açık en uygun olduğu  saat dilimleri vardır. Bazıları için sabah erken saatleridir , bazıları için akşam saatleridir. Bunu belirleyerek  o saatlerde çalışabilirsiniz. Ayrıca ders çalışırken çok fazla rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman dilimi olmasına da dikkat edin.

3-Konuları Çalışmak:  Test çözmenin çok yararı var; ancak eğer bir konuya hakim değilsen farklı sorular karşına geldiğinde takılıp kalabilirsin. Eğer konuyu iyi öğrenirsen  ne çeşit sorular olursan olsun çözmekte zorlanmazsın. O nedenle konulara iyi çalışmak, hakim olmak burada önemli.

4-Soru, test çözme: Ders konusuna hakim  olduktan sonra her çalıştığın konudan sonra bol bol deneme ve test soruları çözmek gerekir. Ne kadar soru çözersen o kadar pratikleşirsin ve sınav zamanında o kadar rahat olursun.

Test sorularına baktığında bazıları çok zor görünse de kolay sorular hangisi olduğunu görebiliyorsun. Mesela uzun bir paragraf sorular çok gözü korkutsa da en kolay sorulardır. Sadece o an okuduğunu anlaman gerekiyor. Bazı sorular bilgiye dayalı değildir grafiği yorumlaman gerekir. Test çözmek hem pratik kazandırdığı gibi hem de sorulara hakim olmam konusunda çok destekleyicidir.

5-Pomodoro Yöntemi: Saatlerce masa başında çalışmak değil de belli saatlerde konsantre olarak çalışmak zamanı daha verimli kullanmış olursun. Verimli ders çalışma için bu sıralar pomodoro yöntemi çok popüler. Bunu bir araştırmanı tavsiye ederim.

Son olarak kendine zaman ayırmayı da unutma...

önce Kıdemli Üye tarafından
0 oy
Daha önce bir sınava girdiniz mi sınav tecrübeniz var mı bilmiyorum ama,

Düzenli ve planlı bir çalışma programı yapmanız gerek mesela hafta içi ağırlık konu çalışın hafta sonu TYT ve AYT denemesi çözün.
önce Profesör tarafından
0 oy
Temele in temelini kontrol et temelin sağlamlaştır sonra konu tekrarı yaparak günlük test çöz hafta sonları deneme çöz  denemedeki yanlışlarını kontrol et o soruyu neden yanlış yaptıysan o konuya git o konuya tkerar çalış. Gece yatmadan öncede mutlaka rahatlatıcı kafanı yormucak kitap oku :) müzik dinleyerek felan değil normal şekilde tabikide  ders çalışırkende birşey yeme içme adapte olamazsın su olabilir yanında telefon vs. şeyleri yanında bulundurma çalışma ortamnı düzenli temiz tutarsan ders çalışma isteğin artıcaktır. İnşallah tavsiyelerim de başarılı olursun :)
önce Yeni Üye tarafından
Sizleri burada görmek ne güzel efendim:)
0 oy
Düzenli ve sistemli çalışmak işin özeti açıkcası
önce Profesör tarafından
0 oy
Her hafta mutlaka deneme çözüp ne kadar ilerlediğini ölçmelisin. Tabi konu çalışman gerektiğini söylemiyorum bile
önce Yeni Üye tarafından
0 oy

Ben hiçbir zaman hem çalıştım hem eğlendim sinamaya gittim diyene inanmadım özellikle son senede hazırlanıyorsan bir seneni askıya alavaksın kardeşim.çok yorulacaksın ama bu böyle bir sene kendini toparlamaya vereceksin plan yapacaksın nerede eksiklerim konular neler hangi konuya ne kadar zaman ayrılmalı,diğer bir konu ise çok fazla soru çözmek hatta bak bu en önemlisi .bir konu mu çalıştın iyice oturunca soruları yapıştır.pratiğin ve konunun kalıcılığı artsın yapamadığın soruları en kısa sürede bilene sor geciktirmw bunlar önemli şeyler

önce Bilge Üye tarafından

İlgili sorular

0 oy
3 cevap
9 ay önce Diğer kategorisinde Meraklı Kıdemli Üye tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9 ay önce Diğer kategorisinde Meraklı Kıdemli Üye tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
9 ay önce Diğer kategorisinde Meraklı Kıdemli Üye tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
9 ay önce Diğer kategorisinde Alican Yeni Üye tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9 ay önce Diğer kategorisinde paraparalan Yeni Üye tarafından soruldu

Anında çözüm

Anında Çözüm

Anında Çözüm

435 soru
748 cevap
86 yorum
71 kullanıcı